Czym czeszesz włosy?

Jak prawidłowo myć włosy

Czy szczotkujesz włosy we właściwy sposób? (Tak! Jest na to właściwy sposób.) Okazuje się, że możesz nie mieć tej umiejętności, nawet jeśli robiłeś to od dawien dawna… Poniżej dowiesz się jaki jest  najlepszy sposób na szczotkowanie włosów, zarówno suchych, jak i mokrych.

Większość ludzi nie jest nauczona jak prawidłowo powinno się czesać włosy od dziecięcych lat.  Powód? Prawdopodobnie dlatego, że szczotkowanie włosów wydaje się dość proste. Wystarczy przecież wziąć szczotkę do włosów, przeprowadzić ją przez włosy i voila! Dobrze? Cóż, nie za bardzo. Prawda jest taka, że ​​rozplątywanie pasm włosów jest czymś więcej niż tylko czesanie za pomocą dowolnej szczotki, w dowolnym kierunku. Ale nie panikuj. W tym wpisie dowiesz się jak prawidłowo czesać włosy, aby zachować ich naturalną strukturę i uniknąć ich łamaniu. Przewiń w dół, a dowiesz się, co robisz źle, abyś mógł zmienić swoje nawyki i uniknąć mechanicznemu zniszczeniu włosów!

KIERUNEK CZESANIA WŁOSÓW

Czy szczotkujesz włosy od nasady aż po końcówki? Jeśli tak, to już  masz zły start! Zaczynając od nasady i ciągnąc włosy do końca, można wyszarpać włosy splątanie z mieszków włosowych, albo  spowodować ich łamanie. Zalecamy zacząć od kilku centymetrów od dołu i powoli przesuwać się w górę, pasmo po pasmie, w małych odstępach i krótkich pociągnięciach, aby powoli rozczesać splątane włosy. Ta technika jest o wiele bardziej skuteczna w zapobieganiu łamaniu się włosów. 

JAK SZCZOTOWAĆ MOKRE WŁOSY

Napęczniały mokry włos ma zerwane wiązania wodorowe, które odpowiadają za jego wytrzymałość. Dlatego włosy mokre są znacznie mniej odporne niż włosy suche, co może powodować łamanie w trakcie szczotkowaniu. Zrób to bardzo delikatnie! W związku z tym generalnie zaleca się szczotkowanie włosów w stanie suchym

ale…

istnieje kilka sposobów, aby, aby zmniejszyć liczbę uszkodzonych włosów przy ich rozczesywaniu:

1. Najpierw osusz włosy ręcznikiem. Zamiast przeczesywać mokre włosy, użyj ręcznika ( może być z mikrofibry), aby najpierw odsączyć je z nadmiaru wody. Jeśli pozwolisz włosom wyschnąć na około 10 minut- bonus dla Ciebie! 🙂

2. Użyj produktu ułatwiającego rozplątywanie włosów. Jeśli twoje włosy są grube, kręcone lub podatne na splątanie, zalecamy użycie odżywki do włosów lub sprayu, który wygładzi pasma włosów i ułatwi ich rozplątanie przed samym szczotkowaniem jeszcze. 

3. Użyj odpowiedniej szczotki do włosów. Wierzcie lub nie, istnieją szczotki do włosów stworzone specjalnie do mokrych włosów! Szczotki te często mają cienkie, elastyczne włosie, które są delikatniejsze dla włosów i rozczesują pasma bez gwałtownego pociągania. Istnieją nawet szczotki, które umożliwiają przepływ powietrza podczas czesania, pomagając wysychać pasmom podczas ruchu. Inwestuj, inwestuj, inwestuj. Grzebień z szerokimi zębami to również dobra opcja do stosowania na mokre włosy.

JAK SZCZOTOWAĆ WŁOSY, KTÓRE SĄ SUCHE

Jeśli twoje włosy są suche, masz więcej możliwości szczotkowania, ponieważ suche włosy są mniej podatne na uszkodzenia. Postępuj zgodnie z powyższą techniką, chyba że twoje włosy są kręcone. Unikaj szczotkowania kręconych włosów, gdy są suche. Możesz wcześniej użyć produktu do rozczesywania włosów, aby proces był mniej uciążliwy. I zastosować produkty z linii Curl, aby uwydatnić ich piękny, naturalny skręt. 

Zaletą szczotkowania suchych i mokrych włosów jest to, że możesz wybierać spośród wielu rodzaju szczotek. Jeśli twoje włosy są proste lub faliste, rozważ szczotkę tzw. łopatkę. Chociaż lepiej jest rozplatać pasma włosów od końcówek do końcówki, większość rodzajów włosów może wręcz domagać się produktu wygładzającego włosy np. naturalnego olejku. Takie ,,wspomagacze” sprawią, że włosy będą naturalnie gładkie i lśniące. Upewnij się tylko, że włosie szczotki jest miękkie, aby nie dopuścić do szarpania.

Cokolwiek robisz, unikaj nadmiernego szczotkowania włosów. Zamiast liczyć każdy włos na szczotce, aż osiągniesz 150 (co jest naszym zdaniem przesadą!), Skup się na jakości szczotkowania włosów, aby nie powodować już więcej uszkodzeń. Wówczas będziesz miała pewność, że nie są to włosy,  które sama wyrywasz 🙂

Specjalista Trycholog Paulina Sadowska