Jest styczeń, już w czerwcu możesz się cieszyć pięknymi włosami

Jak to zrobić?

Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak w prawidłowy sposób pielęgnować skórę głowy i włosy, aby włosy były lśniące, a skóra głowy zdrowa.

Dieta

Węglowodany podnoszą poziom insuliny, która zwiększa konwersję testosteronu do DHT. Dlatego im mniej sztucznego cukru, tym nasza skóra i włosy wyglądają lepiej. Warto zadbać o swój układ pokarmowy, który w dzisiejszych czasach dość rzadko działa prawidłowo. W dużym skrócie: należałoby odstawić słodycze, mleko krowie, mąkę pszenną, za to dodać tłuszcze bogate w kwasy nienasycone i  warzywa. Niedobór składników odżywczych sprawia, że włosy stają się cienkie, matowe, pozbawione pełnowartościowego budulca. Ma to również bezpośredni wpływ na osłabienie i przedwczesne wypadanie włosów. Zapamiętaj! Popularne diety odchudzające, ubogie w witaminy, makro i mikroelementy, pociągają za sobą nie tylko ubytek wagi, ale również spore ilości włosów. Aby włosy były w prawidłowej kondycji, niezbędne są aminokwasy siarkowe ( jeden z głównych budulców włosów).

Podstawowe witaminy, minerały które powinny znaleźć się w naszej codziennej diecie, to: witamina A, witamina PP, witaminy z grupy B, witamina C, E, potas, cynk, żelazo oraz niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe.

Każdą dietę warto wspomóc kuracją suplementową, która ma za zadanie uzupełnić niedobory mikroelementów w organizmie.

PEELING

Czy wiesz, że  istnieje peeling do skóry głowy? A wiesz o mocy jego niesamowitych właściwości? Otóż.. Peeling do skóry głowy, jest niezbędny do prawidłowego oczyszczenia skalpu i odblokowania mieszków włosowych, z których wyrastają włosy. Jest to konieczne, aby pozbyć się ze skóry toksyn oraz po to, aby zniwelować nagromadzony łój. Często w trichoskopii są widoczne tzw. czopy łojowe, które świadczą o nadmiernej pracy gruczołów łojowych i o nieodpowiedniej pielęgnacji skóry głowy. Przy skórze problematycznej peeling  to podstawa! Ważny jest skład preparatu aby posiadał co najmniej dwa kwasy, np.  kwas salicylowy i kwas mlekowy, wtedy łatwiej będzie zmiękczyć naskórek i pozbyć się zalegających złogów. Stan skóry można dokładnie obejrzeć przy użyciu specjalistycznej kamerki- TRICHOSKOPIA, która daje zbliżenie nawet 200x.

SZAMPON

Równowaga kwasowo-zasadowa skóry głowy to kwestia, o której wiemy naprawdę niewiele. Jakie jest pH skóry głowy?  Wiemy już, że odpowiednie  pH skóry głowy ma znaczenie w pielęgnacji. Wartości pH wahają się od 0 do 14. Im bardziej kwaśny jest roztwór, tym niższa jego wartość pH. Mówiąc prościej: 0 to odczyn maksymalnie kwaśny typowy dla kwasu solnego, a 14 jest odczynem maksymalnie zasadowych charakterystycznym dla roztworu NaOH. Również nasza skóra ma swoje naturalne pH, którego równowaga nie powinna być zaburzona, ponieważ może to się skończyć wieloma problemami. Jest ono takie samo zarówno dla skóry całego ciała, jak i skalpu. Pamiętajmy, że prawidłowe pH skóry głowy jest lekko kwaśne i wynosi 5,5. Nasze włosy również mają swoje naturalne pH. Zdrowa łodyga włosa ma kwaśniejsze pH równe 3,6. Różnica jest spora, ale całe szczęście, obie te wartości pH klasyfikują się jako kwaśne, więc nie trzeba stosować kosmetyków o różnym pH na skórę i włosy, ale dla włosów ważne są odżywki/ maski, szczególnie iż większość szamponów je wysusza.

Towarzyszy Ci suchość włosów, podrażnienie skóry, puszenie, czy łupież?

Należy się zastanowić czy to nie przypadkiem zaburzona równowaga kwasowo-zasadowa skóry głowy jest przyczyną  tych właśnie problemów. Znaczne podwyższenie pH będzie sprzyjało namnażaniu się szkodliwych grzybów, bakterii, elektryzowaniu włosów, puszeniu, przerłuszczania, łupieżu, stanów zapalnuch, a także rozchylaniu łuski.

Dlatego pamiętaj ! Szampon dobieramy do skóry głowy, nie do włosów. 

MASKA

Maska to nieodłączny element pielęgnacji włosów, gdyż zapewnia włosom prawidłową elastyczność, a co za tym idzie- zmniejsza ryzyko łamania się włosów. Jest natomiast jedna rzecz o której należy pamiętać- maskę dobieramy odpowiednio do rodzaju włosów! Jest to ważne, ponieważ zbyt mocna maska i zbyt częste jej użycie , może spowodować tzw. efekt ,,obciążenia” włosów.

ODŻYWKA

Jeżeli dobierasz szampon do włosów pod kątem jego składu, wiesz już , że im bardziej naturalny- ziołowy skład szamponu, tym włosy po takim szamponie są coraz bardziej szorstkie w dotyku…  Mowa o pH o którym pisaliśmy powyżej. Dobra odżywka ułatwi rozczesanie włosów i ich nie obciąży, dzięki czemu unikniesz  tzw. efektu zlepionych ze sobą ,,strąków” . Odżywkę można stosować na zmianę z maską, o ile włosy wymagają tak intensywnego nawilżenia i w zależności od rodzaju skóry głowy i częstotliwości mycia głowy.

PRODUKT TERMICZNY 

Jest to niezbędny element prawidłowej pielęgnacji.  Włosy kruche i słabe, które są dodatkowo poddane czynnikom termicznym ( suszarka, prostownica, lokówka),  będą  pozbawione elastyczności i sprężystości.  Przy potraktowaniu ich gorącą temperaturą, możesz być pewna, iż nie odwdzięczą Ci się  pięknym wyglądem :/ Dlatego, jeśli Twoje włosy są stale narażone na działanie wysokiej temperatury, zafunduj im produkt termiczny, który ochroni włos przed jej szkodliwym działaniem. Nada on włosom szczególną ochronę.  Zapobiegniesz dzięki temu, łamaniu się włosów i skracaniu się ich na całej długości, a zapuszczenie ich będzie prostsze niż Ci się wydaje 🙂

AMPUŁKI WZMACNIAJĄCE/ LOTION

Dobre (!) preparaty do wcierania w skórę głowy mają za zadanie rozszerzyć naczynia krwionośne, tak aby mogły przeniknąć w głębsze wartwy skóry. Dzięki temu pobudzone mikrokrążenie, spowoduje, iż macierz włosa zacznie produkować nowe włosy ( baby hair). Składniki aktywne zawarte w preparacie uzupełnią deficyt witaminowy w mieszku włosowym.

ZABIEGI

Zabiegi inwazyjne takie jak mezoterapia igłowa,  śmiało można porównać do odżywki do kwiatów… Skóra jest jak gleba i żeby z niej wyrastały, piękne, kwitnące kwiaty, trzeba ją od czasu do czasu podlać wzmacniającą odżywką, taką… bogatą w składniki odżywcze. Tak samo jest z naszymi włosami! Odpowiednia pielęgnacja włosów to podstawa, ale nie zapominaj podarować im od czasu do czasu witamin, które je odżywią i sprawią, że wydłuży się ich FAZA WZROSTOWA.

Dla przypomnienia... Faza wzrostowa  tzw. ANAGEN średnio trwa 2-3 lata. Czyli włos przez tyle lat powinien rosnąć. Jeśli widzisz u siebie wypadające, krótkie włosy, to oznacza, że masz skróconą fazę wzrostową i wtedy mowa o łysieniu anagenowym ( o ile nie są to włosy ułamane!).

Niemniej jednak, jeśli chcesz zapuścić włosy, to mezoterapia igłowa jest na to najlepszym rozwiązaniem. Zabieg polega na wprowadzeniu koktajlu za pomocą malutkiej igiełki, w głębsze warstwy skory, a dokładnie do skóry właściwej, tam gdzie jest umiejscowiona sieć naczyń krwionośnych. To własnie tam zachodzi podział miotyczny komórek. A co za tym idzie? Nie trzeba długo czekać na efekty takiej kuracji, ponieważ wszystko trafia bezpośrednio do macierzy włosa.  Koktajl witaminowy dla włosów  jest jak bomba witaminowa. Znajdziesz w nim m.in. witaminy z grupy B, wit. A, E, C,  aminokwasy, minerały,  koenzymy, kwasy nukleinowe, czy peptydy biomimetyczne. Najnowsze techniki wykonywania zabiegu, dają coraz większe możliwości, a co ważne! Zabieg jest bezbolesny.

Teraz już wiesz, jak ważny jest KAŻDY z aspektów pielęgnacji włosów. Nasza rada: podaruj swoim włosom trochę serca, a zapewniamy Cię, że już latem Ci się za to odwdzięczą 🙂

Tak więc do dzieła!