Jak się przygotować do wizyty u trychologa?

Cel wizyty

Przed wizytą należy zadać sobie pytanie:  z jakim problemem udajemy się do trychologa i od kiedy on trwa?  Dobrze jest przed wizytą zrobić listę przyjmowanych leków/ suplementów, oraz kosmetyków, których używasz, gdyż często na samej wizycie, ucieka nam to z głowy. W przypadku kobiet, konieczne będzie ustalenie regularności cyklów miesiączkowych. Trycholog podczas wywiadu zada pytania o choroby przewlekłe i problemy zdrowotne, a także o stres i styl życia.  Należy zapamietać jak wyglądały dotychczasowe kuracje i co było do tej pory stosowane, dzięki czemu będzie można określić działanie preparatów i dobrać kosmoceutyki mocniejsze składowo, które ukazą się większą skutecznością.

Pielęgnacja

Wizyta u specjalisty nie wymaga z naszej strony jakichś szczególnych przygotowań. Ważne jest, abyśmy przed samą wizytą wstrzymali mycie głowy na 24 godziny. Umożliwi to trychologowi dokładniejszą ocenę stopnia pracy gruczołów łojowych i  stopnia keratynizacji naskórka. Włosy też nie powinny być pokryte kosmetykami do stylizacji, takimi jak: lakier do włosów, pianka, pasta, czy żel, ponieważ wtedy wynik badania trychologicznego będzie bardziej miarodajny. Do trychologa należy się udać min. 3 mycia od ostatniego farbowania ( nie wcześniej), pozwoli to na pozbycie się ze skóry resztek zalegającej farby.

Badania

Należy zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań. Jeśli ich nie mamy w posiadaniu, trycholog po szczegółowym wywiadzie wytłumaczy co należy w nich określić. Badań nie powinno się robić w ,,ciemno”, ponieważ większość badań nie jest refundowana przez NFZ, a więc są dodatkowo płatne i może się okazać, że nie były konieczne w przypadku danego schorzenia, tudzież z wywiadu może wyniknąć, iż należałoby zrobić dodatkowe badania uzupełniające, co będzie się wiązało z ponowną wizytą w punkcie pobrań.

Styl życia

Pamiętajmy też, aby przed udaniem się do trychologa dokładnie przeanalizować różne sytuacji, do jakich doszło w naszym życiu, takich które mogłyby mieć jakikolwiek związek z wystąpieniem problemów dot. włosów i skóry głowy. Z reguły dzieję się to po ok. 3 miesiącach od wystąpienia czynnika wywołującego. Często jest bowiem tak, że zaburzenia  fazy wzrostowej włosów, mogą mieć podłoże natury psychologicznej i wynikać np. z przewlekłego stresu lub nawet pogłębiającej się depresji.