Dlaczego warto udać się do trychologa?

Funkcje włosów

Pierwotną funkcją, pełnioną przez włosy była termoregulacja organizmu ludzkiego jak i ochrona przed czynnikami mechanicznymi, fizycznymi oraz chemicznymi. Na przestrzeni wieków ta funkcja została utracona i włosy bardziej pełnią rolę estetyczna, stanowią o statusie, przynależności religijnej czy społecznej. W czasach współczesnych włosy stanowią istotną rolę w ramach takich dziedzin jak kryminalistyka, medycyna sądowa oraz archeologia stanowiąc nośnik wielu informacji [1].

Lśniące i piękne włosy są  wizytówką każdej kobiety i świadczą o naszej witalności oraz zdrowiu. Wydawać by się mogło, że ten aspekt  dotyczy jedynie kobiet, ale nic bardziej mylnego! Na przestrzeni lat, stał się to problem o charakterze estetycznym, jak i psychologicznym zarówno dla kobie, jak i dla mężczyzn. Właśnie to oni coraz częściej zgłaszają się z zaistniałym schorzeniem do specjalisty TRYCHOLOGA.

Kim jest trycholog ?

Trycholog jest specjalistą zajmującym się tylko i wyłącznie skórą głowy oraz włosami. Posługując się trichogramem lub trichoskopią, jest w stanie rozpoznać łysienie androgenowe, plackowate czy telogenowe. To co różni go od lekarza dermatologa, to fakt, że nie zajmuje się schorzeniami skórnymi występującymi w innych obszarach ciała niż głowa. Zadaniem trychologa jest dokładna ocena stanu skóry głowy, łodygi, schorzeń związanych ze skórą głowy (jak np. łupież, łojotok,  ŁZS, łuszczyca). Na podstawie wnikliwego wywiadu, trichoskopii, jak również badań labolatoryjnych jest w stanie ustalić przyczynę danego schorzenia, oraz postawić prawidłową diagnozę. Wizyta ma na celu dobrania indywidujalnej kuracji trychologicznej oraz zabiegów, które w jego przypadku będą najbardziej pomocne.

Konsultacja trychologiczna to:  wnikliwy wywiad, badanie fizykalne, zalecenia dot. wyników badań labolatoryjnych, oraz ustalenie indywidualnej trichoterapii. Co ważne! Wywiad i wyniki badań labolatoryjnych stanowią jeden z głownych elementów trafnej diagnozy.

Aby zostać trychologiem należy mieć ukończone studia wyższe  ze specjalizacją z trychologii oraz odpowiednie szkolenia z zakresu dziedzin pochodnych.

Jak wygląda wizyta? Czy badanie jest bolesne?

Wizyta u trychologa przebiega w bardzo miłych okolicznościach i nie należy się jej obawiać. Trichoskopia polega na badaniu skóry głowy, specjalistyczną mikrokamerką, dzięki której widać obraz skóry głowy w przybliżeniu 200 x. Na podstawie tego właśnie obrazu, trycholog ocenia stan ujścia mieszków włosowych, cechy okołomieszkowe, rodzaj skóry, ilość włosów wyrastających z mieszka włosowego, a także stopień przerzedzenia/ łysienia. Badanie jest całkowicie bezbolesne, a dzięki nowoczesnej technologii, także komfortowe – dla obu stron.

Jak się przygotować do wizyty u trychologa?

Cel wizyty. Przed wizytą należy zadać sobie pytanie:  z jakim problemem udajemy się do trychologa i od kiedy on trwa?  Dobrze jest przed wizytą zrobić listę przyjmowanych leków/ suplementów, oraz kosmetyków, których używasz, gdyż często na samej wizycie, ucieka nam to z głowy. W przypadku kobiet, konieczne będzie ustalenie regularności cyklów miesiączkowych. Trycholog podczas wywiadu zada pytania o choroby przewlekłe i problemy zdrowotne, a także o stres i styl życia.  Należy zapamietać jak wyglądały dotychczasowe kuracje i co było do tej pory stosowane, dzięki czemu będzie można określić działanie preparatów i dobrać kosmoceutyki mocniejsze składowo, które ukazą się większą skutecznością.

Pielęgnacja. Wizyta u specjalisty nie wymaga z naszej strony jakichś szczególnych przygotowań. Ważne jest, abyśmy przed samą wizytą wstrzymali mycie głowy na 24 godziny. Umożliwi to trychologowi dokładniejszą ocenę stopnia pracy gruczołów łojowych i  stopnia keratynizacji naskórka. Włosy też nie powinny być pokryte kosmetykami do stylizacji, takimi jak: lakier do włosów, pianka, pasta, czy żel, ponieważ wtedy wynik badania trychologicznego będzie bardziej miarodajny. Do trychologa należy się udać min. 3 mycia od ostatniego farbowania ( nie wcześniej), pozwoli to na pozbycie się ze skóry resztek zalegającej farby.

Badania. Należy zabrać ze sobą ostatnie wyniki badań. Jeśli ich nie mamy w posiadaniu, trycholog po szczegółowym wywiadzie wytłumaczy co należy w nich określić. Badań nie powinno się robić w ,,ciemno”, ponieważ większość badań nie jest refundowana przez NFZ, a więc są dodatkowo płatne i może się okazać, że nie były konieczne w przypadku danego schorzenia, tudzież z wywiadu może wyniknąć, iż należałoby zrobić dodatkowe badania uzupełniające, co będzie się wiązało z ponowną wizytą w punkcie pobrań.

Styl życia. Pamiętajmy też, aby przed udaniem się do trychologa dokładnie przeanalizować różne sytuacje, do jakich doszło w naszym życiu, takich które mogłyby mieć jakikolwiek związek z wystąpieniem problemów dot. włosów i skóry głowy. Z reguły dzieję się to po ok. 3 miesiącach od wystąpienia czynnika wywołującego. Często jest bowiem tak, że zaburzenia  fazy wzrostowej włosów, mogą mieć podłoże natury psychologicznej i wynikać np. z przewlekłego stresu lub nawet pogłębiającej się depresji.

Kiedy warto udać się do trychologa?

  • Nadmierne wypadanie/ przerzedzenie włosów. W sytuacji, kiedy zaobserwujemy na swojej głowie przerzedzenia związane z wypadaniem zbyt dużej ilości włosów, mamy doczynienie ze stanem ,,patologicznym”, który mówi o  nieadekwatnym odroście włosów, w stosunku do tych które już wypadły ( u kobiet widoczne jest to głównie na czubku głowy, a w przypadku mężczyzn pojawiają się tzw. „zakola”),
  • Łyse placki. Zmiany wielkości monety lub całkowita utrata włosów na głowie.
  • Włosy nadmiernie przetłuszczające się. Codzienna konieczność mycia głowy.
  • Zmiany skórne na głowie. Wyczuwane palpacyjne zmiany wypukłe, łuszczenie naskórka, chropowatość.
  • Uporczywy świąd. Kompulsywna potrzeba drapania się.
  • Suchość/ łamliwość. Widoczne uszkodzenia strukturalne włosów np. rozdwojenie końcówek.
  • Zaburzone tempo wzrostu włosów. Mniej niż 1 cm odrostu włosów w ciągu miesiąca.

 

Nasz cel

Opieka. Troska. Zufanie.

Decydując się na wizytę w naszej klinice, możesz liczyć na stałą opiekę oraz kontakt z trychologiem . Podczas trwania kuracji, będziesz informowany o postępach terapii, a efekty będą stale monitorowane.

Staramy się zawsze  starannie dobierać plan terapii i dostosowywać ją indywidualnie pod kątem oczekiwań naszych Pacjentów, dlatego ważnym aspektem całej kuracji jest wzajemna współpraca. Terapia trychologiczna ma sens, wówczas wtedy, kiedy wyeliminujemy wszystkie czynniki zarówno wewnątrzustrojowo, jak i zewnętrzne.

Kompleksowość

W zależności od schorzenia, z którym się zgłosisz, trycholog mniej lub bardziej szczegółowo zapyta o różne aspekty życia i jeśli zaistnieje taka konieczność, zaleci dalszą wizytę u specjalisty/ lekarza: psychologa, endokrynologa, ginekologa czy dietetyka, gdyż podstawowym aspektem naszego trycyhologa jest etyka, związana z kompleksowym podejście do danego przypadku i wyeliminowanie wszystkich przyczyn, które również mogą wynikać z zaburzeń dot. innych dziedzin medycznych.

 

Literatura

  1. Brzezińska- Wcisło L, Wcisło-Dziadecka D, Bergler- Czop B, Lis- Święty Anna., 2015. Choroby włosów i skóry owłosionej.Poznań. Termedia. 2015.